Návrat do čias pred koronou je ešte ťažší, ako podnikatelia v gastro biznise očakávali. Hlavným dôvodom je nedostatočná podpora a pomoc zo strany štátu, ale aj pokles návštevnosti podnikov či obavy zo zrušenia nedeľného predaja. Také sú zistenia prieskumu iniciatívy Pomoc pre gastro, do ktorého sa zapojilo 331 majiteľov reštaurácií, jedální a iných gastro prevádzok. Iniciatíva sa preto obracia s výzvou na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby ju prizval na rokovania, ktoré by mohli zastaviť predovšetkým prepúšťanie zamestnancov v tomto sektore.

Dôležité dáta z prieskumu:

  • Až 94 % prevádzok považuje opatrenia na reštart gastro biznisu za nedostatočné
  • 30 % gastro prevádzok nemohlo kvôli dodržiavaniu hygienických opatrení otvoriť svoje zariadenia naplno
  • Až 45 % zariadení nedostalo finančnú podporu od štátu
  • Menej ako polovica reštaurácií má rovnakú návštevnosť ako pred korona krízou

Vyše dva mesiace čakali majitelia gastro prevádzok na uvoľnenie obmedzení, ktoré oklieštili ich podnikanie kvôli korona kríze takmer na minimum. Po otvorení terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok sa dočkali aj zrušenia limitu dvoch osôb pri jednom stole, ktorý výrazne znižoval návštevnosť podnikov. Z prieskumu iniciatívy Pomoc pre gastro vyplynulo, že až 30 % prevádzok pre opatrenia nemohlo otvoriť svoje zariadenia naplno.

,,Nulové tržby a žiadny zisk sa podpísali pod zúfalú finančnú situáciu mnohých podnikateľov v gastro biznise. Máme spätnú väzbu, že takmer polovica z nich sa nedočkala žiadnej finančnej podpory od štátu a 94 percent prevádzok považuje opatrenia na reštart gastro biznisu za nedostatočné,“ uviedla Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro (Iniciatívu podporuje skoro 600 reštaurácií a gastro prevádzok, viac na adrese www.pomocpregastro.sk)

Zákazníci gastro biznis nezachránia

Ani najväčší optimisti nedúfali, že po zrušení všetkých obmedzení sa gastro biznis dostane do stavu pred koronakrízou. Tomu zodpovedá aj zistenie, že 46 %, teda menej ako polovica gastro prevádzok má takú istú návštevnosť, ako pred korona krízou a v takomto stave dokáže podnikať nasledujúce tri mesiace 50 % prevádzok, do konca roka len 25 % prevádzok.

Ak by do platnosti vstúpil zákaz nedeľného predaja, negatívne by to ovplyvnilo až 21 % reštaurácií hlavne v nákupných centrách. ,,Len naši hostia a zákazníci nám v tejto chvíli už nepomôžu. Zadlžujeme sa, počítame straty, pokiaľ sa nestane zázrak, budeme musieť prepustiť aj našich zamestnancov, ale štát akoby to ani nezaujímalo. Preto chceme vstúpiť do intenzívneho dialógu s vládou. Rada by som v rámci iniciatívy Pomoc pre gastro bola súčasťou dôležitých rokovaní, ktoré sa nás podnikateľov v gastro biznise týkajú,“ hovorí Natacha Pacal prevádzkovateľka siete NP Patisserie, Koliba, Fresh, jedna zo signatárok iniciatívy Pomoc pre gastro. Iniciatíva preto poslala výzvu Milanovi Krajniakovi, ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby ju prizval na stretnutia, ktoré pomôžu eliminovať dopady korona krízy. Podľa iniciatívy Pomoc pre gastro je v súčasnosti ohrozených viac 10 000 pracovníkov v gastro biznise.

Kontakt pre médiá:

Magdaléna Koreny

+421 918 879 067

Koreny.magdalena@gmail.com