Podnikatelia v gastrobiznise a cestovnom ruchu prežívajú už pol roka náročné časy, korona kríza postihla práve tento segment najvážnejšie. Podpora, ktorú doteraz ponúkal štát nebola dostačujúca, na čo upozorňuje aj iniciatíva Pomoc pre gastro. Pokiaľ by znovu došlo k zatvoreniu podnikov a reštaurácií, alebo by museli fungovať ešte v obmedzenejšom režime, nezvládnu to. Práve preto je dôležité, aby štát čím skôr pripravil avizovanú schému pomoci.

Krachujúce reštaurácie, ktorých majitelia museli pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ale aj zadlžovanie podnikateľov v gastro biznise zrejme konečne prinútili štát konať. ,,Ľudia v gastropriemysle a v cestovnom ruchu majú veľmi ťažkú situáciu, asi najťažšiu. My pripravujeme v spolupráci s ministerstvom dopravy a s ministerstvom financií schému, ktorá by mohla ísť cez ministerstvo financií a ktorou by sme špeciálne pomohli tomuto segmentu slovenskej ekonomiky,“ naznačil v relácii Na hrane Milan Krajniak, minister práce sociálnych vecí a rodiny. ,,Sme radi, že kompetentní snáď vypočuli volanie o pomoc podnikateľov v gastro sektore. Veríme, že od slov sa konečne prejde k činom a že o tom, ako by mala táto schéma vyzerať, sa dozvieme už čoskoro podrobnejšie informácie,“ uviedla Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro (iniciatívu podporuje skoro 600 reštaurácií a gastro prevádzok, viac na adrese www.pomocpregastro.sk). Ako doplnila, iniciatíva Pomoc pre gastro už na jar navrhla vláde riešenia, ktoré by zmiernili dopad koronakrízy na gastrobiznis. ,,Nebudeme sedieť so založenými rukami. Pripravujeme ďalší súbor opatrení, ktoré by pomohli gastro prevádzkam prežiť a budeme ich adresovať ministerstvám hospodárstva a práce, sociálnych vecí a rodiny.“

Počty Slovákov nakazených novým korona vírusom od polovice septembra rapídne stúpajú, napriek tomu vláda nechce nariadiť také zníženie mobility občanov, ako bolo na jar. ,,K obmedzeniam činnosti podnikateľov v gastre však došlo. Skrátené otváracie hodiny, zrušené jarmoky či vinobrania, obmedzený počet hostí na akcii, nemožnosť organizovať väčšie podujatia. To všetko znamená ďalšie straty a nižšie príjmy,“ dodala Magdaléna Koreny. Podnikatelia v gastro biznise si podľa nej uvedomujú, čo by to pre nich znamenalo, ak by pandémia udrela naplno. Mnohí ani zďaleka nie sú na priemernom obrate pred ,,obdobím korony“. ,,Pokles vnímame hlavne počas obedov z dôvodu pretrvávajúceho Home office mnohých firiem a títo zákazníci nám chýbajú. Taktiež návštevnosti nákupných centier sú celkovo slabšie. Máme veľké obavy z druhej vlny pandémie nakoľko nevieme, ako nastavia opatrenia a ako by nás obmedzili v podnikaní. Opätovné úplne zatvorenie by bolo pre našu spoločnosť likvidačné,“ opísala svoju situáciu Natacha Pacal, prevádzkovateľka siete NP Patisserie, Koliba, Fresh.

Kontakt pre médiá:

Magdaléna Koreny

+421 918 879 067

Koreny.magdalena@gmail.com